Իշխել՝ նշանակում է ծառայել արդարությանը․ Իսահակ վարդապետ Պողոսյան
Իսահակ վարդապետ Պողոսյանը գրում է․
Բնական և օրինաչափ պայմաններում իշխանությունը ենթադրում է աստիճանակարգություն և ենթակայություն. օր.` հպատակություն Աստծուն, կամ՝ մարդուն : Իշխանությունը կարող է (տրված) լինել Աստծո կողմից, կարող է և սահմանված (պարտադրված) լինել (անկման հետևանքով, մեղքի արդյունքում, կամ` մեղավորների կողմից)։ Աստվածահաստ կամ աստվածատուր իշխանությունը ենթադրում և ներառում է մարդու հնազանդվելն Աստծուն, ինչպես նաև մարդուն` սակայն հանուն բարու, մինչդեռ մեղավոր(ի) իշխանությունը ներառում է սոսկ հպատակություն՝ «Ամենը քեզ կ’տամ, եթէ ընկած երկրպագես ինձ» (Մատթ. 4:8-9, Ղուկ. 4:5-7)։
Աստծու և մարդու միջև գոյություն ունեցող իշխանությունը` մասնահատուկ հարաբերություն է, հիմնված՝ սիրո, ազատության և փոխադարձ միասնության («աստվածացման») վրա։ Այսպես, Տերը բաժանում է Իր «էությունը» մարդու հետ, կամ՝ մարդուն մասնակից է դարձնում Իր «էությանը»: Այս գաղափարը սկզբնավորվել է դեռևս հնագույն ժամանակներում (Սաղմ. 81. 6, հմմտ. Հովհ. 9. 34) և հետագայում (զարգանալով Պլատոնի և նորպլատոնականների կողմից), իր բարձրակետին է հասել քրիստոնեության մեջ (Ս. Պողոս և Պետրոս առաքյալներ, Ս. Բարսեղ Կեսարացի, Ս. Գրիգոր Նյուսացի): Մեզանում այս հարցին անդրադարձել են այնպիսի շնորհաշատ ազգային ու եկեղեցական գործիչներ, ինչպիսիք են՝ Անանիա Նարեկացին, Ս. Ներսես Շնորհալին, Սարգիս Շնորհալին, Հովհան Գ. Օձնեցին:
Վերջին ընթրիքին Հիսուս Քրիստոսի հաստատած Հաղորդության խորհուրդը մարդ-Աստված միավորման, աստվածայինին հաղորդակից լինելու վերջնագիծն է այս աշխարհում: Իշխանության բարձրագույն և սկզբնական նորմը (կարգը)` Աստծու զորությունն է մարդու նկատմամբ (մյուս բոլոր դրսևորումները Տիրոջ ողորմության արդյունք են, կամ` թույլատրված են Աստծու կողմից)։ Իշխանության բարձրագույն նպատակը` իշխանություն ունեցողների (կողմից) սպասարկումն է (իրենց հսկողության տակ գտնվողներին). «Եվ նա ասաց նրանց. «Հեթանոսների մեջ թագավորները տիրում են նրանց, և բարերարներ են կոչվում են, բայց ձեզանում այդպես չպետք է լինի... ո՞վ է ավելի մեծ՝ սեղան նստողը, թե՞ սպասավորը։ Բայց ես ձեր մեջ եմ որպես ծառա» (Հմմտ. Ղուկ. 22.25-27): «Չկա իշխանություն, որ Աստծուց չլինի»։ Այս մոտեցմամբ իշխանությունն ունի բարոյական և աստվածային պատասխանատվություն․ իշխել՝ նշանակում է ծառայել արդարությանը։ Սրանով բացահայտվում է նաև իշխանության բարոյական կողմը, որը կապում է օրենքի և Աստծու հետ։
Եկեղեցական և աշխարհիկ իշխանությունների գործառույթները հստակ ստորաբաժանված են: Եկեղեցին, իբրև բազմադարյա յուրօրինակ հաստատություն, իրականացնում է (ազգային, հոգևոր, մշակութային, սոցիալական) փրկչաբանական առաքելություն (Հմմտ. Մատթ. 28. 19-20, Հովհ. 19. 26-27): Եկեղեցու առաքելության անբաժան մասն է մարդկության՝ իբրև մեկ միասնական ընտանիքի փրկագործումն ու Աստծու արքայության իրագործումը (Հմմտ. Հովհ. ԺԳ 34-35, Ա Կորնթ. ԺԲ 5-6), որի վերջնական «արարը» հավիտենական կյանքն է։ Ընդ որում, Եկեղեցու՝ ազգային լինելու գործառույթի մեջ որևէ իմաստով դույզն-ինչ հակասություն չկա (Հմմտ. Ծննդ. 24. 3, 34. 14, Ելք 34. 15-16, Բ Օր. 7. 3-4, 21. 10-13, Դատ. 14. 13-14, Բ Եզր. 10. 10-11): Եկեղեցին, մի կողմից հանրային կյանքի մաս է կազմում, իսկ մյուս կողմից՝ ներառում է այդ կյանքն ու պատասխանատու է մարդկության բարոյական նկարագրի համար (Հմմտ. Ծննդ. 2. 27): Եկեղեցու սոցիալական ծառայության գործառույթն աստվածաբանական բնույթի է՝ հավատքի գործնականացմամբ (Հմմտ. Ծննդ. 1. 26, Հռոմ. 5.12, 8. 19, Հովհ. 3. 12):