Ադրբեջանը մտադիր է նավթ մատակարարել Տաջիկստան
Բաքուն որոշել է Տաջիկստանին հում նավթ մատակարարել, որը կօգտագործվի տեղական նավթավերամշակման գործարանում վերամշակման համար
Ադրբեջանը Տաջիկստանին հում նավթ կմատակարարի, որը կվերամշակվի Դանգարայի ազատ տնտեսական գոտում (ԱՏԳ) գործարանում։ Այս մասին հայտնել է Տաջիկստանի տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարարությունը՝ երկու պետությունների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով Երկու երկրները պայմանավորվել են իրականացնել կոնկրետ ծրագրեր առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդման, համատեղ արդյունաբերական ձեռնարկությունների ստեղծման ուղղությամբ, այդ թվում՝ Տաջիկստանի Հանրապետության ազատ տնտեսական գոտիների տարածքում», - ասվում է մամուլի ծառայությունում տեղի է ունեցել Բաքվում, որին մասնակցել են Տաջիկստանի տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարար Զավկի Ամին Զավկիզոդան և Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևը։ ինչպես նաեւ Ադրբեջանից ալյումինի ներկրման հեռանկարը։ Բացի այդ, արծարծվել են երկաթուղային տրանսպորտով զեղչերի տրամադրման, Տաջիկստանի հանքավայրերի ուսումնասիրման և երկկողմանի առևտրաշրջանառության ավելացման հարցերը TRT-ն ռուսերեն գրել է, որ հունիսին Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը Բաքու կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի հետ ապրանքաշրջանառությունը մինչև 1 միլիարդ դոլարի հասցնելու մտադրության մասին երկրներն աճել են 40%-ով և գերազանցել 460 մլն դոլարը: Այս տարվա 4 ամիսների արդյունքներով փոխադարձ առևտուրը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 40%-ով և կազմել 185 մլն դոլար։