Դատավորները, ում լիազորությունները դադարեցված են, Փաշինյանի կառվարության հետ հաշտության չեն գա. «Ժողովուրդ»
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՀ-ում լիազորությունները դադարեցրած դատավորների վարույթների մասով նոր փուլ է թեւակոխել։
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած լուրերի համաձայն՝ ՄԻԵԴ-ը գրություն է ուղարկել լիազորությունները դադարեցրած դատավորներին եւ ՀՀ կառավարությանը՝ առաջարկելով հաշտության գալու համար ժամկետ տրամադրել։
Սահմանված ժամկետում, եթե լիազորությունները դադարեցրած դատավորները եւ ՀՀ կառավարությունը հաշտության եզրեր չգտնեն, ապա ՀՀ կառավարությունը պետք է պատասխանի ՄԻԵԴԻ կողմից արդեն իսկ ուղարկված հարցերին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած լուրերի համաձայն՝ հանիրավի պաշտոնազրկված դատավորներից որևէ մեկը չի պատրաստվում հաշտության գնալ Փաշինյանի կառավարության հետ: Եվ, հաշվի առնելով մինչ այս արձանագրված նախադեպերը, ՄԻԵԴ-ը կգնա որոշում կայացնելու, որը ոչ ցանկալի «ապտակ» է լինելու ԲԴԽ-ի եւ ՀՀ կառավարության համար։
Ստորեւ ներկայացնում ենք հեղափոխությունից հետո լիազորությունները դադարեցրած դատավորների ցանկը՝
1.
Վահե Միսկարյան
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի քրեական դատարանի դատավոր:
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ կայացրել է արդարացման դատավճիռ:
Թվով 2 կարգապահական վարույթ:
2.
Դավիթ Հարությունյան
Հրապարակայնորեն քննադատել է ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի գործունեությունը:
Թվով 1 կարգապահական վարույթ:
Դադարեցվել են լիազորությունները:
3.
Զարուհի Նախշքարյան
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի քաղաքացիական դատարանի դատավոր:
Մերժել է ՀՀ Վարչապետի դստեր՝ Շուշան Փաշինյանի հայցը, հրապարակայնորեն քննադատել է ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի գործունեությունը:
Թվով 4 կարգապահական վարույթ:
4.