Էրդողանը Մերձավոր Արեւելքում հրադադարի մասին ԱՄՆ նախաձեռնությունը ուշացած է անվանել
TACC - Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Մերձավոր Արևելքում հրադադարի մասին վերջին նախաձեռնությունը ուշացած է, բայց կարևոր քայլ է: Այս մասին նա ասել է Թուրքիայում այցով գտնվող Օմանի սուլթան Հայթամ բեն Տարեկ Ալ Սաիդի(Haitham bin Tarek Al Said) հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք չենք կարողանա հասնել տարածաշրջանային և գլոբալ խաղաղության, եթե Գազայի հատվածում անհապաղ, արդար և մշտական ​​հրադադար չապահովվի.
Գազայի հատվածում կրակի դադարեցման վերաբերյալ Ամերիկայի նախագահ Բայդենի նախաձեռնությունը շատ ուշացած, բայց կարևոր քայլ է»: Նշել է Թուրքիայի ղեկավարը.
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը և Իսրայելը միջնորդների հետ՝ ի դեմս Եգիպտոսի, Կատարի և Թուրքիայի, նախատեսում են առաջիկա օրերին փորձել հրադադարի հասնել Գազայի հատվածում։ Էրդողանը հիշեցրել է, որ «Գազայում հակամարտության հենց սկզբից Թուրքիան բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է նպաստել մշտական ​​հրադադարի ապահովմանը»։ «Մենք պատրաստ ենք դա անել և՛ որպես միջնորդ, և՛ որպես երաշխավոր, իհարկե, մենք առանց վարանելու ամեն ինչ կանենք Գազայում հանգստանալու և խաղաղության հաստատման համար Լիբանանում»,- հավելել է Էրդողանը