Գախարիա. ԿԸՀ տվյալները չեն արտահայտում ժողովրդի կամքը, անհրաժեշտ են բողոքի ողջամիտ ձևեր
Նախկին վարչապետ Գիորգի Գախարիան հայտարարել է, որ Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած արդյունքները չեն արտահայտում քաղաքացիների կամքը։
Այդ մասին կուսակցության գրասենյակում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է «Գախարիան հանուն Վրաստանի» կուսակցության առաջնորդը։
«Դա փաստ է, որը կարելի է միանշանակ ասել. Իվանիշվիլին ճնշել է Վրաստանի քաղաքացիների կամքը։
Եվ այդ ընտրությունները, և արդյունքները, որոնք հրապարակվեցին, չեն արտահայտում վրաց ժողովրդի կամքը։
Ցավոք, երեկ դա տեղի չունեցավ և մեկ օրում տեղի չունեցավ։ Մենք երկար ժամանակ խոսում ենք այդ մասին, քննարկում այն ​​փաստերով, ապացույցներով, որոնք փոխանցել ենք մեր գործընկերներին, այդ թվում՝ միջազգային դիտորդներին և տեղական միջազգային առաքելություններին»,- նշել է Գախարիան։
Ըստ նրա՝ համակարգային են եղել ընտրողների ահաբեկումը, կաշառքը, անձը հաստատող փաստաթղթերի շահարկումը, պետական ​​պաշտոնյաների ու սոցիալապես անապահով մարդկանց նկատմամբ ճնշումներն ու ահաբեկումները։
Գախարիան ասում է, որ հիմա «հուսահատության ժամանակը չէ, հիմա 24-ժամյա աշխատանքի ժամանակն է».
«Մենք պետք է դիմենք բողոքի ողջամիտ ձևերի, որոնք առաջին հերթին ուղղված են լինելու մեր քաղաքացիների ընտրության պաշտպանությանը, եվրոպական ապագայի և ընտրությունների ինստիտուտի պաշտպանությանը»։