Հայաստանը պետք է կարողանա ուժեղացնել իր դիրքերը՝ ակտիվացնելով ռազմավարական երկխոսությունը ԱՄՆ-ի և եվրոպական գործընկերների հետ. Արման Բաբաջանյան
Հայաստանը ամենաբարձր մակարդակով մասնակցում է Մյունխենի անվտանգության համաժողովին՝ մի հարթակում, որտեղ ձևավորվում են անվտանգության նոր սկզբունքները և քննարկվում են գլոբալ մարտահրավերների հաղթահարման ուղիները։ Այս տարի համաժողովի առանցքային թեմաներից են Եվրոպական անվտանգության ապագան, Ուկրաինայի պատերազմը և ԱՄՆ-ի փոփոխվող դերակատարումը համաշխարհային անվտանգության համակարգում։
Այս մասին սոցցանցի իր էջում գրել է «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը:
Ըստ Բաբաջանյանի, Եվրոպական անվտանգային ճարտարապետությունը վերափոխման փուլում է, և այս գործընթացը վերաբերում է ոչ միայն ՆԱՏՕ-ին ու ԵՄ-ին, այլև ավելի լայն աշխարհաքաղաքական միջավայրին, ներառյալ Հարավային Կովկասը։
«Ուկրաինայի պատերազմը ցնցել է Եվրոպան՝ ստիպելով երկրներին վերագնահատել անվտանգության ռազմավարությունները, ուժեղացնել պաշտպանական կարողությունները և վերանայել իրենց դիրքորոշումները Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում։
Սա նշանակում է, որ Հայաստանի համար կարևոր է ապահովել իր անվտանգության օրակարգի ընդգրկումը միջազգային քննարկումներում, մանավանդ՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային անորոշությունները։ԱՄՆ-ի դերը փոխվում է՝ պայմանավորված ինչպես ներքին քաղաքական վերադասավորումներով, այնպես էլ գլոբալ գերակայությունների վերանայմամբ։
Եթե նախորդ տարիներին Վաշինգտոնի ուշադրության կենտրոնում էին Եվրոպան և ՆԱՏՕ-ի հզորացումը, ապա այժմ միտումը ակնհայտորեն բազմակողմ է՝ ընդգրկելով նաև Ասիան, Մերձավոր Արևելքը և այլ տարածաշրջաններ։
Այս իրավիճակում Հայաստանը պետք է կարողանա ուժեղացնել իր դիրքերը՝ ակտիվացնելով ռազմավարական երկխոսությունը ԱՄՆ-ի և եվրոպական գործընկերների հետ, ինչպես նաև մասնակցելով նոր նախաձեռնություններին, որոնք ձևավորվում են անվտանգության ապահովման շրջանակում։
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ Մյունխենի համաժողովը կարևոր հնարավորություն է Հայաստանի համար՝ հստակ ներկայացնելու իր դիրքորոշումը, ամրապնդելու հարաբերությունները առանցքային գործընկերների հետ և հասկանալու, թե ինչ տեղ կարող է զբաղեցնել ձևավորվող նոր անվտանգային միջավայրում։
Դիվանագիտական ճկունությունը և ակտիվ ներգրավվածությունը այս գործընթացներում կտրամադրեն Հայաստանի համար լրացուցիչ հնարավորություններ՝ ինչպես անվտանգային, այնպես էլ քաղաքական և տնտեսական առումներով»,- ասված է գրառման մեջ։