Թաիլանդի բանակի հրամանատարության խոսնակ, գեներալ-մայոր Վինտհայ Սուվարին հինգշաբթի օրը հերքել է Կամբոջայի վարչապետ Հուն Մանեի մեղադրանքները Թաիլանդի հասցեին՝ Կամբոջայի տարածքը օկուպացնելու վերաբերյալ։ Գեներալի ճեպազրույցը հեռարձակվել է թաիլանդական PBS հեռուստաալիքով։
Վաշինգտոնում Reuters-ին տված հարցազրույցում, որտեղ Կամբոջայի վարչապետը ժամանել էր մասնակցելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհրդի» Գազայի հարցով առաջին նիստին, նա հայտարարել է, որ թաիլանդական զորքերը, խախտելով 2025 թվականի դեկտեմբերի 27-ի թաիլանդա-կամբոջական համատեղ հրադադարի հռչակագիրը, գրավել են Կամբոջայի զգալի տարածքը երկու երկրների միջև սահմանի երկայնքով՝ մասամբ ցանկապատելով այն նավագնացության կոնտեյներներից և փշալարերից պատրաստված բարիկադներով։
Հուն Մանեթը նաև հայտարարել է, որ այդ տարածքների թաիլանդական օկուպացիայի պատճառով «80,000 կամբոջացի տեղահանված անձինք չեն կարող վերադառնալ տուն»։
«Կամբոջան գիտի, որ այս տարածքը պատկանում է Թաիլանդին։ Անցյալում Թաիլանդը այստեղ ապաստան էր տրամադրում հակամարտությունից փախչող կամբոջացի փախստականներին։ Սակայն պատերազմից հետո (Կամբոջայի քաղաքացիական պատերազմը, որն ավարտվեց ավելի քան 30 տարի առաջ՝ խմբ.), այս կամբոջացի քաղաքացիական անձինք և զինվորները չվերադարձան իրենց երկիր։
Դրա փոխարեն նրանք շարունակեցին ընդլայնել իրենց համայնքները՝ ոտնձգություն կատարելով Թաիլանդի ինքնիշխանության նկատմամբ», - հայտարարել է գեներալ Սուվարին։