Բաքվում շարունակվում է Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու դատավարությունը, ցուցմունք են տվել «տուժողները»
Այսօր Բաքվում շարունակվել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված շինծու քրեական գործերով դատավարությունը, որը մեղադրվում է Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այնպիսի հոդվածներով, ինչպիսիք են՝ խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունները, ռազմական հանցագործությունները, ահաբեկչությունը, ահաբեկչության ֆինանսավորումը, ինչպես նաև այլ ծանր հանցագործությունները։
Դատական նիստի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպան Աբրահամ Բերմանը դիմել է դատարանին և հայտնել, որ 2025 թվականի փետրվարի 6-ի նիստի արձանագրության ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել են դատական ​​կազմ բողոք ներկայացնելու հիմքերը։ Փաստաբանը նշել է, որ դատական ​​նիստի արձանագրությունը չի արտացոլում պաշտպանական կողմի միջնորդությունները, և դա հիմնավոր կասկածներ է առաջացնում, որ դատավորների կոլեգիան այս դեպքում կլինի օբյեկտիվ և անաչառ։ Ուստի փաստաբանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել դատարան։ Բողոքի ակցիային աջակցել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ միջնորդությունը քննարկելու համար: Նիստից հետո հրապարակվել է պաշտպանական կողմի բողոքի վերաբերյալ դատարանի որոշումը։ Որոշմամբ միջնորդությունը թողնվել է առանց քննարկման։
Այսօր դատական նիստի ժամանակ ցուցմունք են տվել որոշ «տուժողներ»: Նրանցից մեկը օրինակ պատմել է, որ վիրավորվել է Մարտակերտի շրջանի Սրխավենդ գյուղի տարածքում հայկական բանակի կողմից արձակված հրետանու արկի հետևանքով։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ հաջորդ դատական ​​նիստը նշանակվել է մայիսի 13-ին։