Պետք է թիրախավորվեն բոլոր այն հաստատությունները, որոնք սպասարկեցին 2018 թ․ «թավշյա» դավադրությունը. Դեմոյան
Պետք է թիրախավորվեն ու հանրային պարսավանքի արժանանան բոլոր այն հաստատությունները, որոնք սպասարկեցին 2018 թ․ «թավշյա» դավադրությունը՝ դառնալով մերօրյա ազգային աղետի համահեղինակներ։
Աս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը։
«Դրանց թվում է նաև Գիտությունների ազգային ակադեմիան, որի նախագահությունն ու որոշ ինստիտուտներ լծվեցին հակապետական, հակասահմանադրական ու հակաազգային գործարքի սպասարկմանը և մինչ օրս մեղա չեն եկել իրենց ստոր ու ազգակործան արարքների համար։ Բավական է թվարկել 2010 թ․ Ն․ Փաշինյանին բանտից ազատելու Ակադեմիայի նախագահության անդամների պաշտոնական նամակ-դիմումն ու 2018 թ․ «թավշյա» խեղկատակության ընթացքում Ակադեմիայի որոշ ինստիտուտների ու գիտաշխատողների կողմից տեղեկատվական-քարոզչական մանիպուլյացիաները, որոնք լավ հաշվարկված ապակողմնորոշիչ նպատակներ էին հետապնդում․․․
Ըստ այդմ, Գիտությունների ազգային(?) ակադեմիան կարող է դատական կարգով պատասխանատվության կանչվել հետևյալ անօրինականությունների համար: