Արարատ Միրզոյանը նաև ծանր ակնարկ արեց, որը Թուրքիայի խոսույթն է՝ նման հարցերը թող պատմաբանները քննարկեն. Սաղաթելյան
Բացարձակ որևէ խնդիր Հանրապետական կուսակցության հետ չունենք, ունենք մեկ թիրախ, մեկ օրակարգ՝ այս իշխանության հեռացումը, իսկ թե ինչ գործողություններ կլինեն, այդ մասին կհայտարարենք: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը:
«Այն տպավորությունը, որ փորձում են որոշները ստեղծել, թե խորհրդարանական ընդդիմությունը հաշտ է այս իրավիճակի հետ, այլևս ոչինչ հնարավոր չէ անել, գնում ենք հերթական ընտրությունների, առնվազն մենք այդպես չենք մտածում և չենք կարծում՝ այս իշխանությունը պետք է հասնի 2026 թվական»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությանը, թե Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարց կառավարության օրակարգում չկա, Սաղաթելյանն ասաց, որ իր համար այդ հայտարարությունը զարմանալի չէ, այլ նաև օրինաչափ է:«Արարատ Միրզոյանը նաև ծանր ակնարկ արեց, որը Թուրքիայի խոսույթն է՝ նման հարցերը թող պատմաբանները քննարկեն: Արարատ Միրզոյանից և Նիկոլ Փաշինյանից այլ բան սպասել հնարավոր չէ: Երբ ասում են՝ դա պատմական անցյալ է, ապա հիշեցնեմ՝ մեկ տարի առաջ Արցախում տեղի ունեցավ էթնիկ զտում, ցեղասպանություն:
Նա այդ մասով էլ հայտարարեց, որ օրակարգ չունեն:
Իրենց և Ալիևի խոսույթը վաղուց չի տարբերվում: Երկու տեղ են ասում, որ Արցախի հարցը լուծված է, հակամարտության էջը՝ փակված՝ էրդողանը և Բայրամովը,  Արարատ Միրզոյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը: Սրանց ուրացման քաղաքականությունը շարունակվում է և գնալով ավելի է խորանալու»,- շեշտեց Սաղաթելյանը: