Պետության ընկալումը՝ «որպես հաց վաստակելու գործիք», Նիկոլ Փաշինյանի «մատուցած բանաձեւը» պրակտիկայում ցավոք նոր չէ. քաղաքագետ
Քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանը գրում է.
Պետության ընկալումը՝ «որպես հաց վաստակելու գործիք», Նիկոլ Փաշինյանի «մատուցած բանաձեւը» պրակտիկայում ցավոք նոր չէ:
Պարզապես, Փաշինյանը, ելնելով մի շարք սուբյեկտիվ հանգամանքներից, իրեն թույլ է տալիս օգտագործել այն տեղեկատվա-քարոզչական նկատառումով:
Գործնականում, «բանաձեւը» եղել է նաեւ մինչեւ 2018 թվականը կառավարած համակարգի հիմքում, դե ֆակտո: Պետական կենսագործունեությունը ծառայել է ընդամենը «հաց վաստակելու» կամ «տուն պահելու» տրամաբանությանը, ոչ ավելի:Այո, Հայաստանում գործնականում բոլոր մակարդակներում գերակայող վերնախավերը՝ թե պաշտոնյաներ, թե հասարակական-քաղաքական տարբեր դերակատարներ, առաջնորդողը եղել է «տուն պահելու» փիլիսոփայությունը:
Այդ ամենն արվել է բարձրագոչ ու պաթետիկ ձեւակերպումների ներքո, բայց դրանից չի փոխվել բուն իրողությունը:Դա է եղել հայկական էլիտաների մտածողության ու հոգեբանության տրամաչափը:Չլիներ այդպես՝ իրավիճակը չէր հասնի 2018-ի: Այդ փիլիսոփայությունն այժմ պարզապես դարձել է առավել ցինիկ ու անկաշկանդ, առավել բաց:
Եվ պատճառն այն է, որ «բանաձեւը» շատ վաղուց խորությամբ նստած է հանրային հոգեբանության եւ մտածողության մեջ: Եվ, որքան էլ ցավալի լինի խոստովանելը, հանրությունը հենց այդպես էլ ընկալում է պետության ու պետականության գաղափարը: Փաշինյանը դա հիանալի զգալով ու գիտենալով է, որ բարձրաձայնում է «բանաձեւը»:
Ընդհանրապես, ըստ իս թյուրըմբռնում է մտածել, թե նա բարձրաձայնում է հանրայնորեն ոչ պոպուլյար գնահատականներ ու մտքեր:Նա բարձրաձայնում է այն, ինչ համոզված է, որ մարսվելու է հանրային գիտակցության «աղեստամոքսային համակարգում»:Դրա համար եմ նշում, որ Հայաստանում պետք է փոխվի այդ համակարգը, որպեսզի փոխվի իշխանություն եւ կառավարման համակարգ, եթե խոսում ենք Հայաստանի ներսից փոփոխության մասին: