Իրանի ԱԳՆ-ն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին կոչ է անում պատժամիջոցներ սահմանել Իսրայելի դեմ
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է քայլեր ձեռնարկի և պատժամիջոցներ սահմանի.
«Գազայի հատվածում և Լիբանանում արյունահեղության» դադարեցման համար։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին Թեհրանում դիվանագիտական ​​առաքելությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը»։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պարտավոր է քայլեր ձեռնարկել իսրաելական ռեժիմի դեմ՝ Գազայում և Լիբանանում պատերազմը և արյունահեղությունը դադարեցնելու համար և խիստ պատժամիջոցներ սահմանել նրա դեմ՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ հոդվածի», - մեջբերում է Թասնիմ  գործակալությունը Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ Մերձավոր Արևելքում Իսրայելի  «ռազմական արկածախնդրությունը» վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև ողջ աշխարհի անվտանգության համար։
Ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել էր, որ Իրանը Թուրքիայի հետ միասին շարունակում է բանակցել մի շարք երկրների հետ Իսրայելի դեմ զենքի էմբարգո սահմանելու շուրջ։
Հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում Ռուսաստանի, Իրանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց,  ՄԱԿ-ը Իսրայելի դեմ զենքի էմբարգո սահմանելու անհրաժեշտություն ունի ։
Հոկտեմբերի 24-ին Կազանում «outreach» / «BRICS plus» ձևաչափով հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի ղեկավարը կոչ է արել ասոցիացիայի մասնակիցներին և գործընկերներին աջակցել Անկարայի այս գաղափարին։