Գարիկ Կարապետյանը՝ Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն, Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ փոխչեմպիոն
Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում ընթացող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում մրցահարթակ դուրս եկան 109 կգ քաշային տղամարդիկ, որտեղ չեմպիոնի կոչման պայքարն ընթացավ Հայաստանի երկու ներկայացուցիչների` Գարիկ Կարապետյանի և Սիմոն Մարտիրոսյանի միջև։ Չեմպիոնի կոչմանը երկրորդ անգամ արժանացավ Գարիկ Կարապետյանը՝ երկամարտի 411 կգ արդյունքով։ Աշխարհի ու Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի կրկնակի փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանն էլ երկամարտի 406 կգ արդյունքով այս տարի արծաթե մեդալի արժանացավ։
Պոկում վարժությունում առաջինը պայքարի մեջ մտավ Սիմոն Մարտիրոսյանը։ 176 կգ քաշը մրցավարները մոտեցումը վերանայելուց հետո չարձանագրեցին։ Երկրորդ մոտեցմամբ Մարտիրոսյանը փորձեց 181 կգ բարձրացնել, սակայն ձախողեց։ Այս քաշը մեր ծանրորդը երրորդ մոտեցմամբ պոկեց՝ վաստակելով վարժության փոքր արծաթե մեդալը։
Գարիկ Կարապետյանը առաջին մոտեցմամբ 180 կգ կշռող ծանրաձողը բարձրացնել չկարողացավ, սակայն հաջորդ երկու մոտեցումները շատ վստահ կատարեց՝ 180, ապա 185 կգ պահելով գլխավերևում։ Փոքր ոսկե մեդալը Կարապետյանը նվաճեց։
Հրում վարժությունը մեր ծանրորդները հաջող սկսեցին։ Գարիկ Կարապետյանը հրեց 212 կգ, Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ 213: Կարապետյանի երկրորդ մոտեցումը ևս հաջող էր՝ 220 կգ։ Մարտիրոսյանը 225 կգ երկրորդ փորձից հրեց։ Վերջին մոտեցմամբ էլ Կարապետյանը 226 կգ հրեց ու դարձավ Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն։