Փոխհատուցման առավելագույն չափ է համարվում (հաշվարկված երկու ուղղությամբ` յուրաքանչյուր ներկա ստացած օրվա համար).
միայն միկրոավտոբուսային երթուղի լինելու դեպքում` միկրոավտոբուսային երթուղիների համար սահմանված սակագնի չափը,
միկրոավտոբուսային և ավտոբուսային երթուղիներ լինելու դեպքում` ավտոբուսային երթուղիների համար սահմանված սակագնի չափը,
միկրոավտոբուսային և ավտոբուսային երթուղիների բացակայության դեպքում՝ յուրաքանչյուր կմ-ի համար 25 ՀՀ դրամ, բայց ոչ պակաս քան 200 ՀՀ դրամը (հաշվարկված երկու ուղղությամբ) յուրաքանչյուր ներկա ստացած օրվա համար,
միկրոավտոբուսային և ավտոբուսային երթուղիների բացակայության դեպքում՝ տվյալ բնակավայրից տվյալ դպրոց երթևեկող սույն կարգի 3-րդ կետում ընդգրկված մանկավարժական աշխատողների և սովորողների թիվը առավելագույնը 4 լինելու դեպքում և դրանից պակաս լինելու դեպքում՝ 1000 ՀՀ դրամ (հաշվարկված երկու ուղղությամբ) յուրաքանչյուր ներկա ստացած օրվա համար՝ հավասար չափերով բաշխված այդ մանկավարժական աշխատողների և սովորողների միջև։
Ներկայացված նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է՝ չնայած պետության կողմից որդեգրված՝ մանկավարժական աշխատանքի գրավչության բարձրացմանն ուղղված քաղաքականության իրականացմանը՝ նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում, համապատասխան որակավորմամբ մասնագետների բացակայությամբ պայմանավորված, առկա մանկավարժական աշխատողների թափուր հաստիքների թիվը շարունակում է մնալ մտահոգիչ. ներկայում չհամալրված հաստիքների թիվը շուրջ 450 է:
Նախագիծը նպատակ ունի տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման միջոցով հստակեցնելու նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում մասնագիտական կադրերի առկայության ապահովման ընթացակարգը:
Իրավական ակտի ընդունումը կնպաստի նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններին բնականոն գործունեության ապահովման համար նախադրյալների ստեղծմանը:
Նախագիծն ամբողջությամբ՝ այստեղ։