Ովքեր են Հայոց ցեղասպանության զոհերի այն սրիկա ժառանգները, ովքեր լսել են Փաշինյանի խոսքը ու ձայն չեն հանել
Oragir.news-ը գրում է.
«Հունվարի 24-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ցյուրիխում հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Կառավարության տարածած տեսանյութում շվեյցարահայերի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել՝ պետք է դեռ հասկանալ՝ ինչ է տեղի ունեցել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, ինչու և ում միջոցով ենք ընկալել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Մենք Հայոց ցեղասպանության պատմությանն էլ պետք է վերադառնանք, պետք է հասկանանք, լավ՝ ինչ է տեղի ունեցել և ինչու է տեղի ունեցել, և ինչպես ենք մենք դա ընկալել, ում միջոցով ենք ընկալել, ոնց է, որ 1939 թվին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ չի եղել, և ոնց է որ 1950-ին Հայոց ցեղասպանության օրակարգ հայտնվել է: Սա մենք պե՞տք է հասկանանք, թե՞ չպետք է հասկանանք», - հայտարարել է վարչապետը։
Սա առաջին դեպքն է ընդհանրապես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդների պատմության մեջ, որ վերապրած ժողովրդի պետության ղեկավարը ժխտի ցեղասպանության փաստը։ Հայաստանի ոչ մի ղեկավար նույնիսկ բոլշևիկյան ռեժիմի ամենադժնդակ ժամանակներում նման արտահայտություն երբեք իրեն թույլ չի տվել։
Սահմռկեցուցիչ է նաև այն փաստը, որ ներկաները, լինելով Ցեղասպանության զոհերի ժառանգներ, լուռ լսել են, թե Փաշինյանն ինչպես է հասկանում Հայոց Ցեղասպանություն եզրույթը և ոչ մի խոսք չեն հնչեցրել՝ ի պատասխան ՀՀ վարչապետի՝ Հայոց Ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնող հայտարարությունների։
Շարունակությունը՝ սկզբնաղբյուր կայքում: